chinches تصویر انتقال محققان تصویری فناوری

chinches: تصویر انتقال محققان تصویری فناوری استفاده شرکت ادوبی فناوری

گت بلاگز وب‌گردی فیش‌های حج در چنگ دلالان

حالا که دفتر حج تمتع دوباره باز شده؛ حالا که رفت و آمدهای هیات حج ایرانی با طرف‌های سعودی جهت راه افتادن دوباره حج به ثمر رسیده هست؛ حالا که مردم بار دیگر ا

فیش‌های حج در چنگ دلالان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، تا پیش از توقف اعزام زائران به حج تمتع در سال 94، سال ها بود که مردم به دیدن تبلیغات دلالان حج در خیابان ها، بخصوص اطراف شرکت حج و زیارت و البته در اینترنت عادت کرده بودند. آنها می دانستند عمل دلال ها غیرقانونی هست، حتی از هشدارهای شرکت حج و زیارت و خط و نشان هایش جهت برخورد با این گروه هم خبر داشتند، ولی دیگر باور کرده بودند که انگار زور دلال ها، به قانون و نیروی انتظامی و شرکت حج و زیارت می چربد که تهدیدها را جدی نمی گیرند و با خیالی آسوده به کارشان ادامه می دهند. ولی از سال 94 که حج تمتع متوقف شد تا مدتی آگهی های خرید و فروش فیش حج هم به پستوها رفتند تا امسال که بار دیگر به سینه دیوارها چسبیدند؛ با این نشانه که دارنده ها و متقاضیان فیش حج را به هم وصل کنند و از قبل این آشنایی، سودی به جیب بزنند.

عبارات مهم : بازار
جمعیت کل متقاضیان حج تمتع در ایران، یک میلیون و 350 هزار نفر است که امسال قرار است 86 هزار و 500 نفر از این تعداد از ابتدای مرداد تا بیست و ششم آن، به حج اعزام شوند. این رقم در مقایسه با سال 94، افزایشی 35 درصدی دارد. بخشی از این زیاد کردن جهت جبران کم کردن 20 درصدی سهمیه حج کشورهای اسلامی از سوی عربستان در چند سال گذشته است که به علت توسعه مسجدالحرام رخ داد و بخشی از آن هم در پی مشورت های همان هیات حج ایرانی هست.

از این جمعیت که فیش حج ارزش اولویت دار هست، گروهی به دلایل متفاوت نمی خواهند یا نمی توانند به حج بروند، ولی کسانی هم هستند که فیش حجی ندارند و در آرزوی زیارت منزل خدا، مانده اند و حاضرند جهت چنین سفر معنوی، جان بدهند؛ چه برسد به پول. این دو گروه، کسانی هستند که دلال های فیش حج روی آنها حساب باز کرده اند و برایشان نقشه کشیده اند.

ارزان می خرند؛ گران می فروشند

دلال ها سه روش جهت تبلیغ کارشان دارند؛ اول آگهی هایی که روی دیوارها می چسبانند؛ دوم اینترنت که حتی کانال های تلگرامی هم جهت جذب مشتری در آن راه انداخته اند و سوم پیامک هایی که در شمار بالا، به مردم می فرستند. یکی از این پیامک ها هم بر حسب اتفاق به دست ما رسید که در آن نوشته است:

هرچه خدا بخواهد همان می شود … خرید و فروش فیش حج با قیمت مناسب. شماره تماس (شماره در دفتر روزنامه محفوظ است).

با یکی از این همین دفاتر حج تماس می گیریم. آنچه در پی می آید گفت وگوی ما با فروشنده فیش است:

فیش حج می خواهم جهت اعزام در مرداد امسال. دارید؟

بله چند تا؟

فقط یکی. مگر شما چند تا فیش حج دارید؟

ما عمده فروش هستیم. بعضی همکاران مان تا 200 فیش حج آماده هم دارند. ما کمی کمتر.

هزینه فیش حج چقدر است؟

هزینه اش جهت شما 16 میلیون تومان هست. البته این هزینه از مخارج سفرتان جداست.

خیلی گران نیست؟

پس شما هنوز کامل نگشته اید. من می توانم به شما کانال ها و سایت هایی معرفی کنم که در آنها فیش را از «دست» می خرید بدون واسطه. همین فروشنده های بی واسطه، قیمت را تا 30 میلیون تومان اوج برده اند.

مگر واگذاری فیش حج جز به بستگان درجه یک قانونا ممنوع نیست؟

قبلا این طور بود، ولی حالا دست مردم را باز گذاشته اند تا خودشان هم بتوانند فیش ارزش را به غیر واگذار کنند.

با این حساب بازار شما کساد نمی شود؟

نه چون یک فرد عادی فقط یک فیش دارد که می خواهد با قیمت اوج بفروشد، ولی ما عمده فروشیم و چون سود کلی مان زیاد است فیش را ارزان تر از «دست» می فروشیم.

اگر بخواهم فیش تان را بخرم. فرآیند کار چگونه است؟

شما همراه با ما و فروشنده، به یک دفتر زیارتی آشنا می روید. آنجا طی یک روند کاملا قانونی، فیش به شما واگذار می شود.

من شنیده ام که تعداد زیادی از این فیش ها مربوط به همان دوره ای است که حج تمتع متوقف شد. در واقع عمده فروش های فیش مثل شما، در آن وقت فیش ها را از مردم با قیمت ارزان خریدند. این عنوان حقیقت دارد؟

بله یک سری فیش ها در آن وقت خریده شده است هست، ولی نه همه آنها.

رئیس شرکت حج و زیارت: این بازار برچیده می شود

گفته های چند دلالی که خودشان را عمده فروش فیش حج می خواندند، در این گزارش، نکات زیادی را روشن کرد از جمله این که گرچه شرکت حج و زیارت قصد دارد با آزاد کردن حق واگذاری فیش حج به غیر، بازار سیاه خرید و فروش آن را متوقف کند، ولی ناخواسته باعث شده است است مردم هم وارد کار تجارت شوند و جهت کاسبی با فیش های حج شان، قیمت های کلان پیشنهاد کنند.

این قیمت ها طبق بررسی های جام جم بین 15 تا 30 میلیون تومان متغیر هست، ولی همان طور که آخرین دلال توضیح داد، از آنجا که دلال های فیش عمده فروشی می کنند، به سود کمتر هم راضی اند؛ چون به هر حال سودی فراوان و بی زحمت عایدشان خواهد شد و به این ترتیب تک فروش ها یا همان مردم عادی متضرر می شوند و بی مشتری می مانند.

وقتی از حمید محمدی، مدیر شرکت حج و زیارت راجع به دلال ها می پرسیم، رک و بی پرده حرف هایمان را تائید می کند و می گوید: «از گذشته تاکنون شرکت حج بارها به مراجع قانونی دراین باره شکایت کرده است و آزاد کردن نقل و انتقال فیش حج جهت مردم عادی هم یکی از راهکارهایی بود که جهت کساد کردن این بازار آینده نگری کردیم.»

فرآیند نقل و انتقال فیش حج هم آن طور که محمدی می گوید جهت پیشگیری از ورود دلال ها به بازار، شرط و شروطی دارد جهت مثال فروشنده و خریدار هر دو ملزم هستند در یکی از 2500 دفتر زیارتی در سراسر کشور حاضر شوند تا نقل و انتقال انجام شود و کسی نمی تواند به شیوه دلال ها، با در دست داشتن یک وکالتنامه، واگذاری را به آخر برساند. علاوه بر این هر فرد فقط یک بار حق نقل و انتقال فیش را دارد. با وجود همه این تدابیر ولی دلال های فیش حج، راه های دور زدن قانون را بلدند و می دانند هرکدام از این موانع را چگونه رد کنند. مدیر شرکت حج و زیارت ولی به راهکارهای تازه ای هم فکر می کند او توضیح می دهد که سازمانش قصد دارد در آینده، بستر مناسبی جهت خرید و فروش بی واسطه فیش حج جهت مردم فراهم کند این بستر به گفته محمدی شاید در قالب سایتی زیر نظر شرکت حج و زیارت باشد، ولی آیا این شرکت می تواند نرخی مشخص جهت خرید و فروش فیش حج تعیین کند تا مردم عادی دلال های خرد نشوند و بازار سیاه دلالی بار دیگر شکل نگیرد؟

رئیس شرکت حج و زیارت در پاسخ به این پرسش می گوید: «این یک مقوله پیچیده حقوقی است و باید اول به این پرسش پاسخ بدهیم که آیا شرکت حج و زیارت می تواند نقل و انتقال فیش حج را حق قانونی خودش بداند یا نقل و انتقال فیش حق دارنده آن است؟ این عنوان باید طی بررسی های حقوقی مشخص شود، ولی به هر حال مطمئنم که با ایجاد سایت و نظارت دقیق بازار دلالی از رونق می افتد.»

گذشته از توضیحات مدیر شرکت حج و زیارت مسئولی دیگر که مایل نیست نامی از او در این گزارش برده شود، قبول دارد که طی این سال ها، شرکت حج و زیارت بارها از دلال ها شکایت کرده هست، ولی اضافه می کند که به علت نبود قوانین کافی در این زمینه هرگز با متخلفان برخورد قاطعی نشده است و آنها با پرداخت جریمه های اندک، از بند قانون رها شده است اند و بار دیگر به تخلفاتشان ادامه داده اند و به همین علت به نظر می رسد اگر قرار است بازار دلالی فیش حج متوقف شود، اول باید خلأهای قانونی جهت برخورد با واسطه گرها برطرف شود و بعد از آن مرجعی همچون شرکت حج و زیارت، نرخی مصوب جهت نقل و انتقال فیش حج تعیین کند تا به این ترتیب، ارقام خرید و فروش با نزدیک شدن به موسم حج در مرداد، اوج نرود و نجومی نشود.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | انتقال | میلیون | قانونی | فروشنده | حج و زیارت | فیش حج | حجاج ایرانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog